Region Band Members

Selection to the UIL Region Band is gained through a rigorous audition process.  Students begin working on two audition etudes at the beginning of the school year.  In late October, more than 1200 students from across the Region perform those etudes for a panel of judges for selection to the UIL Region Band. The following Wildcat Band members earned membership to the UIL Region Band.

2012 Region Band Members

HONORS BAND

Ethan Hallman (7) – 7th Chair, Percussion

SYMPHONIC BAND

Jordan Ibarra (8) – 7th Chair, Trombone

 

2013 Region Band Members

HONORS BAND

Megan Sewall (7) – 11th Chair, Flute

O’Ryan LaCour (8) – 4th Chair, Bass Clarinet

Ethan Hallman (8) – 8th Chair, Percussion

SYMPHONIC BAND

Katelyn Holloway (8) – 3rd Chair, Flute

Gabby Herrera (8) – 4th Chair, Horn

Chloe Pruitt (8) – 5th Chair, Percussion

 

2014 Region Band Members

HONORS BAND

Megan Sewall (8) – 1st Chair, Flute

Abigail Elder (8) – 11th Chair, Clarinet

Madelyn Peterson (7) – 3rd Chair, Bass Clarinet

Nathan Williams (8) – 4th Chair, Trombone

Ashley Evans (8) – 1st Chair, Tuba

SYMPHONIC BAND

Kameryn Arsenault (7) – 2nd Chair, Oboe

Daniel Uribe (8) – 14th Chair, Clarinet

Sebastian Marin (8) – 11th Chair, Trumpet

Robert Gee (8) – 7th Chair, Trombone

Garrett Alford (8) – 1st Chair, Euphonium

 

2015 Region Band Members

HONORS BAND

Madelyn Peterson (8) – 1st Chair, Bass Clarinet

Ryan Bluestein (8) – 1st Chair, Baritone Saxophone

Athens Allec (7) – 7th Chair, Horn

Caden Cook (8) – 6th Chair, Percussion

SYMPHONIC BAND

Avery Johnson (8) – 4th Chair, Flute

Kameryn Arsenault (8) – 4th Chair, Oboe

Katie Watts (8) – 15th Chair, Clarinet

Mikayla Coomer (7) – 3rd Chair, Bass Clarinet

Mia Leal (8) – 3rd Chair, Alto Saxophone

Xavier Casserilla (7) – 1st Chair, Euphonium

Davis Doarn (8) – 2nd Chair, Tuba

Keegan Elder (7) – 1st Chair, Percussion

Peter Corless (7) – 5th Chair, Percussion

 

2016 Region Band Members

WIND SYMPHONY

Jasmine Tuetkin (8) – 10th Chair, Clarinet

McKenna Swearingen (8) – 14th Chair, Clarinet

Athens Allec (8) – 5th Chair, Horn

Xavier Casserilla (8) – 4th Chair, Euphonium

Keegan Elder (8) – 4th Chair, Percussion

HONORS BAND

Sarah Grace White (8) – 1st Chair, Horn

Jessica Rowe (8) – 5th Chair, Trombone

Peter Corless (8) – 2nd Chair, Percussion

Anna Welch (8) – 8th Chair, Percussion

SYMPHONIC BAND

Sophia Glenn (8) – 4th Chair, Clarinet

Megan Klug (8) – 7th Chair, Clarinet

Ema Djukic (8) – 13th Chair, Clarinet

Gabi Williams (8) – 6th Chair, Alto Saxophone

Jacob Goad (8) – 12th Chair, Trumpet

Adam Gee (7) – 4th Chair, Trombone

CONCERT BAND

Bailey Young (8) – 16th Chair, Clarinet

Isabel Ramirez (8) – 12th Chair, Trumpet

Meredith Newton (8) – 6th Chair, Horn

Charlie Hoover (8) – 3rd Chair, Trombone

Grant Thetford (7) – 9th Chair, Trombone

Riley Shelley (8) – 4th Chair, Euphonium

 

2017 Region Band Members

WIND SYMPHONY

Abigail Shields (8) – 8th Chair, Flute

Charles Okoi (8) – 4th Chair, Bass Clarinet

HONORS BAND

Kaitlin Murphy (8) – 3rd Chair, Oboe

Evan McKee (8) – 12 Chair, Trumpet

Adam Gee (8) – 6th Chair, Trombone

Dublin Lemons (8) – 8th Chair, Trombone

SYMPHONIC BAND

Cara Peterson (8) – 4th Chair, Flute

Dylan Kelley (7) – 5th Chair, Trumpet

Tess Childress (7) – 4th Chair, Percussion

CONCERT BAND

Kamryn Vucina (7) – 12 Chair, Clarinet

Katie Hogan (8) – 2nd Chair, Euphonium